Creative Beauty, s.r.o.
Otváracie hodiny: Pondelok - Piatok   8:00 - 16:00
Ochrana pred účinkami UV žiarenia

Ochrana pred účinkami UV žiarenia

Ľudová múdrosť hovorí: Kde nechodí slnko, tam chodí lekár. Dnes však na každom rohu, počúvame o nástrahách slnečného – UV žiarenia. Ako to teda s tým slnkom je? Je prospešné alebo škodlivé?

Pravdou je, že v skutočnosti sú obe odpovede správne. Problémom sú samotné UV žiarenia v slnečnom spektre. V primeranej dávke pôsobia relaxačne a na niektoré choroby aj liečebne. Podporujú tvorbu červených a bielych krviniek, zvyšujú tvorbu protilátok a vitamínu D, pomáhajú hojiť drobné poranenia, kožu dezinfikujú, čiastočne zlepšujú stav pleti s akné, zmierňujú depresie, avšak toto sú zhruba všetky klady a aj tie treba brať s veľkou rezervou 🙂 O škodlivých prejavoch slnečných lúčov sa vo všeobecnosti dočítame asi častejšie.

Pre správne pochopenie, je potrebné si uviesť, že samotné UV žiarenie dopadajúce na zemský povrch má viacero zložiek s rôznymi vlnovými dĺžkami a vplyvmi na človeka.

 → UVB lúče predstavujú 5 % z celkového ultrafialového žiarenia, ktoré dopadá na Zem. Toto žiarenie prechádza epidermou a preniká v koži do hĺbky len asi 0,2 mm. Pri vyšších dávkach vyvoláva začervenanie u ľudí s lepším fototypom aj zhnednutie.

Vedeli ste, že opálenie nie je nič iné ako prirodzená obrana kože? Pokožka si tak chráni svoje spodné vrstvy. Aj preto sa u málo pigmentovaného belocha, pri vysokej dávke UVB lúčov, prejavia napríklad aj vznikom pľuzgierov. Tento typ žiarenia zároveň spôsobuje to, že živé bunky kože odumrú alebo sa geneticky poškodia. Mutácie genetického kódu kožných buniek môžu vyvolať rakovinu kože.

→ UVA lúče predstavujú 95 % ultrafialového žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch. Toto žiarenie sa vyskytuje v priebehu celého roka, dokonca aj keď je zamračené, prechádza cez mraky, sklo aj epidermu. Na rozdiel od UVB žiarenia, UVA nebolí a môže preniknúť veľmi hlboko do kože až k bunkám dermy, do hĺbky 5 mm.

Na koži spôsobuje:

  • včasné sčervenanie
  • včasnú pigmentáciu
  • fotostarnutie – zmeny v usporiadaní elastínových a kolagenových vlákien, čo spôsobí ovisnutie pleti, stratu pevnosti a vznik vrások
  • slnečnú intoleranciu, bežne nazývanú ako alergia na slnko (začervenanie, svrbenie, ľahká letná vyrážka)
  • vývoj rakoviny kože

Slnečné UV žiarenie

Slnečné lúče začínajú v poslednom období naberať na intenzite a aj keď momentálne nedovolenkujete, treba si uvedomiť, že škodlivé UV žiarenie kožu ohrozuje aj pri mnohých iných aktivitách. Ako sú napríklad práca na záhradke, šport či obyčajná prechádzka. Teda nielen pri cielenom opaľovaní. Aby sme si to zosumarizovali, UV žiarenie, ktoré je zodpovedné za opálenie má aj tienisté stránky. Pri nadmernom vystavení slnečným lúčom bez zodpovedajúcej ochrany dochádza k spáleniu pokožky, alergiám na slnko, urýchlenému starnutiu kože, k vzniku pigmentových škvŕn a v najhoršom prípade k rakovine kože.

Koža má proti slnečnému žiareniu prirodzenú ochrannú schopnosť. Pri zvýšenej intenzite, je však nedostatočná a bezpodmienečne potrebuje pomoc ochranných prípravkov.

Tie by mali spĺňať nasledovné požiadavky:

  • musia byť dostatočne účinné proti UVA a UVB žiareniu
  • musia aktivovať prirodzenú pigmentáciu – zhnednutie kože
  • mali by výrazne zabraňovať rôznym sekundárnym poškodeniam kože
  • mali by byť šetrné ku životnému prostrediu

Tieto prípravky sa nazývajú kozmetické výrobky na ochranu pred slnečným žiarením alebo inak opaľovacie prípravky. V podstate sú to prípravky na spomalenie opálenia a zabránenie spálenia kože. Účinnosť opaľovacieho výrobku sa stanovuje ochranným faktorom OF alebo SPF (Sun Protective Factory). Hodnota SPF udáva, koľkokrát dlhšie je možné pobudnúť na slnku, kým pokožka chránená opaľovacím prípravkom sčervenala v porovnaní s pokožkou nechránenou.

Ochrana zdravia proti UV žiareniam

Ak je u spotrebiteľa zvyčajne badateľné prvé sčervenanie na nechránenej pokožke po 20 minútach intenzívneho pobytu na slnku, prípravok s SPF 10 uchráni pokožku po dobu 10krát 20 minút. Teda celkovo 200 minút, nakoľko do kože preniká len zhruba jedna desatina energie UV lúčov. Dĺžka ochrany pred UV žiarením závisí aj od hrúbky vrstvy použitého prípravku, ktorá po rozotretí vznikne na pokožke. Čím je silnejšia vrstva prípravku, tým dlhšia je ochrana proti žiareniu.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie na základe výsledkov viacerých štúdií potvrdila, že množstvo opaľovacieho prípravku aplikovaného spotrebiteľmi je zvyčajne oveľa nižšia, ako množstvo, ktoré sa používa pri laboratórnom stanovení ochranného slnečného faktora. Nanášanie menšieho množstva opaľovacieho prípravku však vedie k nerovnomernému zníženiu účinnosti.

Ochrana navyše, nielen proti UV žiareniu

Vynovené zloženia produktov Sundefense dokážu ponúknuť ešte vyššiu a multifunkčnú ochranu. Nehovoríme už iba o UV žiarení ale presúvame sa aj do viditeľnej časti solárneho spektra a škodlivým vonkajším vplyvom.

→ Infračervené žiarenie voľným okom neviditeľné žiarenie vyžarované Slnkom. Pociťujeme ho ako príjemné teplo. No jeho lúče prenikajú nielen do pokožky, ale až do podkožného tkaniva, čo je násobne hlbšie ako UV žiarenie. Pri veľkom množstve spôsobuje infračervené žiarenie prílišné bolestivé prehriatie tkanív. To má za následok rozpad kolagénových vlákien, zápal, oxidačný stres a urýchlenie starnutia pokožky.

→ Modré svetlo je súčasťou viditeľného svetla vyžiareného Slnkom, no zároveň ho vo veľkom množstve vyžarujú aj obrazovky. Vo veľkom množstve spôsobuje pokožke oxidačný stres, zodpovedný za predčasné starnutie pleti. Pleť sa v jeho dôsledku stáva náchylnejšia na zápal.

→ Znečistenie, nevyhneme sa mu už skoro nikde. Je súčasťou ovzdušia a na pokožku pôsobí škodlivo. Narušuje prirodzenú obrannú bariéru pokožky a tiež narušuje rovnováhu mikrobiómu na jej povrchu. Takto sa pokožka stáva náchylná na zápal, akné a nečistoty. Navyše znečistenie vystavuje pokožku množstvu voľných radikálov a oxidačnému stresu, ktoré urýchľujú jej starnutie.

Slnečné žiarenie

Majte na pamäti: nešetriť a natierať, natierať a natierať!

Inak, milí nadšenci slniečka, vedeli ste, že klasické opaľovacie krémy nás chránia len proti vplyvu stredno-vlnového UVB žiarenia? To sa dlhý čas považovalo za jediné škodlivé žiarenie. Ultrafialové žiarenie alebo UVA žiarenie, tak ako sme si ho opísali vyššie, je však rovnako, ak nie ešte viac nebezpečné. Je tomu tak preto, že jeho účinky na koži sa hneď viditeľne neprejavia a naša pleť nám nedá žiadny varovný signál – oproti tomu u UVB žiarenia vieme, že by sme mali s opaľovaním skončiť, keď nám červenie pokožka.

S UVA žiarením sa stretávame taktiež výrazne častejšie, než so stredovlnovými UVB lúčmi. Napríklad aj pri zatiahnutej oblohe, v pološere, alebo keď stojíme za oknom. Áno aj vtedy! Preto si na voľbe kozmetického výrobku na ochranu pleti dajte skutočne záležať.

Kvalitné kozmetické prípravky obsahujú fotostabilné UV filtre, ktoré sú zamerané nielen na ochranu pred UVB žiarením, ale aj pred vyššie spomínaným ultrafialovým žiarením – UVA žiarením. Filtre zároveň nesmú narúšať alebo zaťažovať životné prostredie.

Opaľovacie produkty a životné prostredie

Smutným faktom je, že nešetrné chemické filtre mnohých bežne dostupných opaľovacích prípravkov sa priamo podieľa na poškodzovaní morského ekosystému. Známym príkladom je najmä vyblednutie a vymieranie morských koralov, spolu s morskými tvormi, ktoré tam prirodzene žijú. Aj preto je dôležité zvoliť si kvalitné produkty šetrné nielen ku pokožke ale aj ku životnému prostrediu. Najlepšie tie, ktoré to dokážu deklarovať certifikáciou.

A ešte pár rád na záver 🙂 Správna ochrana proti slnečnému žiareniu by mala okrem opaľovacích produktov zahŕňať ešte niekoľko opatrení.

Tu sú tie najdôležitejšie:

  • najlepší spôsob ochrany pokožky je vyhýbať sa silnému, priamemu slnečnému svetlu, najmä v letných mesiacoch a to od 11:00 do 15:00
  • chrániť sa môžeme aj tým, že zostaneme v tieni
  • vhodnou ochranou je nosiť voľné oblečenie s dlhými rukávmi a veľký klobúk
  • slnečné okuliare s UV ochranou chránia oči pred škodlivými účinkami slnečného svetla
  • kozmetické výrobky na ochranu pred slnečným žiarením nie sú určené na predĺženie pobytu na slnku, ale na ochranu pred priamym vystavením slnku, keď tomu nemožno zabrániť
  • výber ochranného faktora voľte v závislosti podľa vášho fototypu – na začiatku, kým koža nie je zvyknutá na slnko, siahnite po prípravku s vyšším ochranným faktorom

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy * for Click to select the duration you give consent until.

Telefón: 0908 700 111
Opatovská cesta 10
Vyšné Opátske 040 01 Košice